Trött på papper?
Veckans gröna tips
Är du trött på oadresserad reklam men tvekar att sätta dekalen Ingen reklam, tack! på ytterdörren – det kan ju trots allt dimpa ner ett eller annat bra erbjudande? Då kan du välja att bli medlem på www.yourmail.se istället – och få de lokala erbjudanden du är intresserad av digitalt istället. Slipp pappershögarna och gör en insats för miljön!
Yourmail är en tjänst som ersätter pappersreklamen med digitala och mobila möjligheter att ta emot lokala erbjudanden. Du väljer själv inom vilka områden du vill ta emot erbjudanden, exempelvis Livsmedel, Sport och fritid, Tidningar och böcker etc.
3,5 miljarder oadresserade enheter distribueras till våra brevlådor varje år. 54,7 procent av all post vi får är oadresserad reklam – det mesta bärs ut av brevbärarna som på många håll redan hukar under allt större utdelningsdistrikt – och fler och fler reklamutskick för varje år. Och vilket miljöslöseri. Man räknar med att 80 procent av reklampappret återvinns, det gör fortfarande att 700 miljoner enheter aldrig blir papper på nytt. Genom att ta emot erbjudanden inom valda områden gör du en insats både för dig själv (slipp pappersberget), miljön och brevbärarna!
Medlemsskapet i Yourmail är gratis och 30 procent av sajtens intäkter går till Naturskyddsföreningen.











Sista kvällen på Irland ikväll. Har inte haft tid att uppdatera under dagarna här. Men det har hänt en hel del roligt, som innefattar bland annat middagar, konserter och mängder av mat som jag har med mig hem. Hoppas jag får den igenom tullen bara… Uppdaterar när jag kommer hem.
Om man inte har fin ekologisk olivolja till denna kaka kan man likaså bra byta ut den mot t.ex rapsolja med neutral smak.
Kyl kakan väl innan servering för att verkligen framhäva kletigheten och för att lätt kunna skära den i snygga bitar.
8-10 pers.
200 gr.
Äntligen kommer här lite bilder hur det ser ut hemma hos mig nu när nästan allt är klart!Hallen. Lådorna under trappen har äntligen blivit inbyggda och ytterdörren håller på att målas.Andra hållet.
Nu blir det frågestund! Denna blogg är betydligt mera en bildblogg än en textblogg men jag har inte hunnit producera något nytt spännande bildmaterial så då tänkte jag att vi kunde få till lite text istället.

















